Rodzaje masaży:
Masaż Relaksacyjny
Na czym polega masaż relaksacyjny?
Masaż relaksacyjny polega na delikatnym, powolnym, płynnym uciskaniu wybranych partii ciała przez masażystę. Często wykonywany jest przy wykorzystaniu aromatycznych olejków, które mają dodatkowe właściwości odprężające. Masażysta nie stosuje silnego nacisku ani gwałtownych ruchów, relaksujący masaż nie powinien więc sprawiać bólu, tylko wprowadzić w stan relaksu i rozluźnienia. Podczas masażu możemy czuć senność, a nawet zasnąć. Oddziałując na ciało, masażysta wpływa na naszą psychikę. Redukcja napięcia fizycznego wpływa na zmniejszenie odczuwanego przez nas stresu, a to klucz do pozbycia się wielu wynikających z niego dolegliwości.
Korzyści z masażu relaksacyjnego
Masaż relaksacyjny, oprócz tego, że jest po prostu bardzo przyjemny, poprawia funkcjonowanie naszego organizmu:
obniża ciśnienie krwi,
poprawia krążenie,
zwiększa sprężystość skóry,
usprawnia działanie dolnych części układu pokarmowego,
obniża napięcia mięśniowe i łagodzi powiązane z nim bóle głowy,
leczy dolegliwości związane ze stresem, zwłaszcza jeśli jest wykonywany dość często.
Regularne poddawanie się masażom relaksacyjnym poprawia na przykład funkcjonowanie układu odpornościowego.
Przeciwwskazania do masażu relaksacyjnego
Choć masaż relaksacyjny jest uważany za stosunkowo bezpieczny zabieg, to nie zawsze można z niego skorzystać. Wizytę u masażysty powinny przełożyć osoby, które są przeziębione, mają gorączkę, są pod wpływem alkoholu lub narkotyków, niedawno przeszły operację lub cierpią na przejściowe choroby skóry. W przypadku innych dolegliwości, np. żylaków, skaleczeń, otarć skóry, stłuczeń, obecnych pod skórą grudek i zgrubień niewiadomego pochodzenia oraz poparzeń słonecznych wykonanie masażu jest możliwe, ale prawdopodobnie nie będzie to masaż obejmujący całe ciało. Osoby z chorobami układu krążenia, osteoporozą, nadciśnieniem, zaburzeniami psychotycznymi, chore na epilepsję, cukrzycę, łuszczycę, chorobę nowotworową przed każdą wizytą u masażysty powinny skonsultować się z lekarzem.
Masaż odchudzający
Wspomaga walkę ze zbędnymi kilogramami. Przyśpiesza przemianę materii powodując szybsze spalanie tkanki tłuszczowej. Mechanicznie rozbija tkankę tłuszczową co powoduje zmianę jej konsystencji. Wykonujemy go bardzo szybko, stosując mocne techniki masażu klasycznego, izometrycznego i limfatycznego. Poprzez intensywne masowanie, oklepywanie i uciskanie limfa w organizmie zostaje równomiernie rozprowadzona, dzięki czemu w obwodach ubywa kilka centymetrów. W połączeniu z dietą i aktywnością fizyczną przyśpiesza proces odchudzania. Wykonujemy go głównie na pośladkach, udach, łydkach, brzuchu, boczkach oraz ramionach.
Masaż odchudzający ma wiele elementów, które wspomagają nasz proces odchudzania. Należy jednak pamiętać, iż sam masaż nie sprawi, że stracimy kilka zbędnych kilogramów. To prawda, że masaż odchudzający ma na celu rozbicie i rozdrobnienie podskórnej tkanki tłuszczowej, ale nie jest tak, iż tkanki tej zupełnie się pozbędziemy po samym masażu. Działa to bowiem tak, że dzięki rozbiciu i rozdrobnieniu podskórnej tkanki tłuszczowej, tłuszcz ten jest lepiej wchłaniany, dlatego po masażu poleca się trening (niekoniecznie bezpośrednio, może być dzień po).
Dodatkowo masaż odchudzający poprawia cyrkulację krwi, co sprawia, że węglowodane są znacznie szybciej transportowane do mięśni. Te z kolei są dzięki temu szybciej odżywione, a tuż po zabiegu otrzymują więcej tlenu. To sprawia, że w połączeniu z dostarczonymi węglowodanami, szybciej mogą rosnąć.
Ważne jest też to, że masaż odchudzający poprawia wydajność mięśni. Dzięki temu możemy wydłużyć nasze treningi i zwiększyć ich intensywność, co w efekcie znacznie przyśpieszy proces odchudzania.
Skuteczny masaż odchudzający – na jakie części ciała jest stosowany?
Masaż odchudzający stosowany jest w okolicach bioder, brzucha, ud i pośladków.
Podsumowując, należy pamiętać, że sam masaż niewiele nam da, jeśli nie połączymy go z ćwiczeniami. Regularność jest równie ważnym aspektem, bo jak wiemy, rzadko kiedy coś zastosowane raz, daje oczekiwane rezultaty.